דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
2.28.2020 | יום ששי ג' אדר ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | גוונים של גרין
יוסי גרין על קברו של רבי ישמעאל

רבי ישמעאל בן אלישע כהן גדול • הטור השבועי של יוסי גרין

איני יודע מה היה בדיוק באותו ערב גורלי לפני שנים רבות, שגרם לי לעבור לפסנתר כאשר נתקלתי לראשונה בסיפור ששינה את חיי, מה שהיום קרוי במילים קצרות ''סיפורו של 'תניא''' • למעשה, אני גם לא יודע מה היה שונה באותו היום שגרם לי לשים לב לסיפור הזה • יוסי גרין בעוד טור מרתק

יוסי גרין | כ"ה סיון ה'תשע"ה | 6/12/2015

"רבי ישמעאל בן אלישע".

שם שמעורר בנו כל-כך הרבה זיכרונות מההיסטוריה שלנו, זיכרונות מתורת הנסתר המוקדמת של עמנו, כל-כך הרבה יופי מסתורי שלא מהעולם הזה, ועם זאת שם בסופו טרגדיה נוראית.

היסטורית, בהיותו אחד מגדולי אחרוני הכוהנים הגדולים של כלל-ישראל. מיסטית, בהיותו אחד ממחברי "ספר ההיכלות". יופיו, כמתואר בסיפור עם בתו של הקיסר, ולבסוף - טראגית, בהיותו אחד מעשרת הרוגי מלכות.

עבורי באופן אישי, השם הזה עורר את תחילתו של מסע אל תוך עולם חדש של מוסיקה יהודית ככלי הניתן להגדרה, לפירוש ולשיתוף המסרים החבויים בו הכלולים במקורותינו הקדושים שנגלו לאורך הדורות.

איני יודע מה היה בדיוק באותו ערב גורלי לפני שנים רבות, שגרם לי לעבור לפסנתר כאשר נתקלתי לראשונה בסיפור ששינה את חיי, מה שהיום קרוי במילים קצרות "סיפורו של 'תניא'". אבל מה שאני כן זוכר הוא שבאחד מהערבים, כאשר הייתי בשנת ה 27- לחיי, ילדיי הקטנים רוחי ויואלי כבר נמו את שנתם, בעודי לומד בגמרא במסכת ברכות דף ז' עמוד א'. הייתי לגמרי שקוע בתוך השתלשלותו של סיפור פשוט לכאורה, המתאר דיאלוג כביכול אנושי המתרחש בין ריבונו של עולם והכהן גדול, בשעת כניסתו השנתית לקודש-הקודשים, ביום הכי קדוש לנו, יום הכיפורים.

למעשה, אני גם לא יודע מה היה שונה באותו היום שגרם לי לשים לב לסיפור הזה, כסיפור ששינה את חיי. אחרי הכל, מסכת ברכות )לפחות בתחילתה( היא משהו שכמעט כל אדם המתחיל ללמוד גמרא )וכמעט כל אדם מתחיל בנקודה מסוימת בחייו( נתקל בה )פעמים רבות יותר מפעם אחת(, מה שאומר שהייתי חייב להיתקל בפסקה הזו כבר בעבר. אך עם זאת, ככל הנראה זה אף פעם לא השפיע עליי כפי שזה השפיע עליי באותו הערב, ומה שנגרם מכך היה שינוי משמעותי בהשקפת העולם שלי על תפקידי כמלחין מוסיקה יהודית. החיים היצירתיים שלי עכשיו עלו על מסלול חדש ושונה לחלוטין.

ובחזרה לסיפור: רבי ישמעאל בן אלישע, כהן גדול בעצמו ובנו של כהן גדול, לובש את ארבעת בגדי הכהונה העשויים מפשתן לבן, כפי שנדרש לאותו מעמד, לאחר שהכין את עצמו ימים רבים בדיוק לרגע הזה (ההיכרות שלנו עם המעמד הזה, כניסתו השנתית של הכהן הגדול אל קודש הקודשים, נובעת לא פחות מהידיעה המפחידה של ההשלכות המיידיות העלולות לקרות מכניסתו של הכהן הגדול בחרדת-קודש לקודש הקודשים, המלווה באחריות גדולה, וכן גם מהניגוד בין המספר היחסית נמוך של כוהנים גדולים ששירתו במהלך 410 השנים של בית המקדש הראשון - 18 כוהנים גדולים, לעומת המספר האסטרונומי - 300 במספר - של כוהנים גדולים ששירתו ב 420- השנים של בית המקדש השני).

וכעת הכהן הגדול נכנס למקום המקודש ביותר, ברגע המדויק ביותר במהלך סדר העבודה. ופתאום הוא רואה אל מול עיניו מחזה רב עוצמה, של נוכחותו של ריבונו של עולם, כשהוא כביכול יושב על כסאו!

כפי שהגמרא מתארת בשמו של רבי ישמעאל בן אלישע, ראה רבי ישמעאל את החזון הזה, ולאחריו נערך כמין דיאלוג אישי שבו נאמר לו על-ידי ריבונו של עולם: "ישמעאל בני, ברכני". המילים הללו שהוא שמע היו מילים אלוקיות! מדהים!

כמובן, חייבים להיות, ובהחלט יש, כל מיני הסברים שונים לגבי המשמעות של הבקשה הזו ("ברכני") אבל אנו לומדים כבר מגיל צעיר מאוד ש"אין מקרא יוצא מידי פשוטו". שראשית, חייבת להיות הבנה פשוטה (-פשט) ברמה בסיסית, וברמת ההבנה שלנו זה מדהים, מדהים! ובסופו של דבר, הלב אינו יכול שלא להינמס, ריבונו של עולם מבקש ברכת כהן אישית!

בשבילי, זה שינה הכל. פתאום נהייתי מודע לתמונה שמעולם לא שקלתי כאפשרות, תמונה שנגעה לי בלב, שהפכה את דעותיי. ברכתו של הכהן הגדול ותגובתו של רבש"ע, כמו עדיין מהדהדות בראשי בקול רם, כל-כך הרבה שנים אחרי... "שיגולו רחמיך על מדותיך"! לכל אחד יש רעיון מה הייתה כוונת הברכה הזו: צדיק גוזר... המתקת הדינים... אבל מה שאותי טלטל לגמרי באותו הערב, הייתה הבקשה של ריבונו של עולם לברכה מהכהן הגדול שלו, וכך גם בהסכמתו בהשלמת הברכה, כאשר ה' כביכול הנהן לו בראשו, כמו שמספר רבי ישמעאל בן אלישע.

אני זוכר שישבתי על-יד הפסנתר אל תוך הלילה כשדמעות חמות זולגות על פניי, ואני חוזר שוב ושוב על מילים קדושות אלה בעודי מנגן את המנגינה החדשה שוב ושוב, ואני בטוח שגיליתי אוצר שישנה כל-כך הרבה וירגש את כל שומעיו. ריבונו של עולם בעצמו מבקש ברכה מאחד מכוהניו!

אך למרבה הצער, זה לא מה שקרה עבורי באותו הזמן. עוד שנים לאחר מכן המשכתי לנגן את השיר הזה לזמרים גדולים וטובים מאותה התקופה, אך עברתי שנים של אכזבה, כשבלבי עוד פועמת התקווה שאולי אחד מהם ירגיש את מה שאני הרגשתי, ויעבור את התהליך שאני עברתי. אך ללא הועיל. בזה אחר זה, לאחר ששמעו את השיר, ואת הדימויים מלאי החיים בסיפור, הם היו נותנים בי מבט ריק ודוחים את השיר כלאחר-יד. או שהם לא הבינו את המסר החזק שלו, או שהם חסרו את האומץ להצטרף אליי במסע החדש הזה. לאחר זמן, גם התקווה הזו שלי אבדה והייאוש החל לכרסם בי. אני זוכר שחשבתי שאולי מוטב היה שמילים גבוהות כגון אלה היו נשארות בדף שבו מצאתי אותן, מעורפלות ונסתרות... שמא הן עתידות להתגלות על-ידי מישהו ראוי יותר, או שמא הן אינן אמורות להיות מתוארות באופן כה גלוי כמו שהוצגו בשיר.

וכך היה עד לאותו היום שבו הייתה לי ההזדמנות ללמוד את אותו הדף ולחלוק את רגשותיי עם תלמיד חכם חשוב, צדיק אמיתי שנהיה שכן שלי, רבי יוסף לוי זצ"ל. ר' יוס'ל, כפי שהיה מכונה בפי אנשים רבים שהוקירו ואהבו אותו, היה רב אהוב בבני-ברק. הוא הגיע לארצות-הברית לצורך טיפול רפואי, ועבר לגור בבית הסמוך לביתי בסי-גייט בזמן שהותו בניו-יורק, והפכנו לחברים קרובים.

בנוסף להיותו איש הסוד שלי, התחלנו ללמוד יחד מידי ערב. יום אחד פתחתי בחשש את הגמרא במסכת ברכות, ובזהירות שיתפתי אותו בהתלהבותי מהסיפור מבלי לחשוף את עומק הרגשות והאכזבה שהוא עורר בי. הוא פנה אלי אז ואמר: "אתה רואה, יוסי, על גמרא כמו זאת אתה חייב לכתוב שיר!"

כשסיפרתי לו על מה שקרה עם השיר שכבר נכתב על הגמרא הזאת, ועל חוסר הביטחון והאכזבות שלי ממנו שהשפיעו עליי, הוא העניק לי ברכה ואמר: "להיפך, השיר הזה אי"ה יצליח מאד, ויביא הארה לכל כך הרבה אנשים!".

ובאמת, הברכה הזו שלו פעלה את פעולתה. השיר "תניא" התקבל לבסוף כעובדה מוגמרת, ולאחר שהוקלט הוא השאיר וממשיך להשאיר רושם כה חזק על הרבה מאד אנשים. אחרי פריצת הדרך הזו, שהייתה כבמטה קסמים, פתאום, במהלך לא מובן, התחלתי לגלות עוד ועוד מקורות הקשורים לרבי ישמעאל בן אלישע כהן גדול, שגם הביאו איתם שלושה שירים נוספים תוך זמן קצר: "קדוש, קדוש, קדוש" מספר ההיכלות; "מתפללים" מתוך מכתב שנכתב על-ידו הנקרא 'איגרת רבי ישמעאל בן אלישע', והמילים הידועות היטב המפרטות את יום הכיפורים האחרון שלו, "טיהר רבי ישמעאל עצמו".

שנים לאחר מכן, הקשר שלי לרבי ישמעאל בן אלישע סגר מעגל. היה זה כשחבר קרוב מגבעתיים, אפי שמו, הסיע אותי לכפר סאג'ור שבצפון הארץ. כבר מרחוק יכולתי לראות את האוהל שהוקם זמן קצר לפני כן בכפר, על קברו של התנא הגדול והכהן הגדול שקבור שם.

כשהגעתי אל האוהל עצמו, בקושי יכולתי להסדיר את נשימתי כשראיתי את השלט באחד מקירות האוהל. היו אלו המילים שנשאתי עמי במשך שנים כה רבות, ושנהיו מזוהות עמי כל-כך:

תַּנְיָא אָמַר רַבִּי יִשְׁמָעאֵל בֶּן אֶלִישָע, הָאבְּן מִיר גִילֶערְנְט, הָאט גִיזָאגְט דֶער הֵיילִיגֶער
רַבִּי יִשְׁמָעאֵל בֶּן אֶלִישָע; פַּעַם אַחַת נִכְנַסְתִּי לְהַקְטִיר קְטוֹרֶת לִפְנֵי וְלִפְנִים, וְרָאִיתִי אַכַתְרִיקֵל קָה הַשֵם צְבָקוֹת שֶהוּא יוֹשֵׁב עַל כִּסֵא רָם וְנִשָׂא. וְאָמַר לִי: יִשְׁמָעאֵל בְּנִי, בָּרְכֵנִי; אָמַרְתִּי לוֹ: יְהִי רָצוֹן מִלְפָנֶיךָ שֶׁיִכְבְּשׁוּ רַחֲמֶיךָ אֶת כַּעֲסְךָ וְיָגוֹלוּ רַחֲמֶיךָ עַל מִדוֹתֶיךָ וְתִתְנַהֵג עִם בָּנֶיךָ בְּמִידַת הָרַחֲמִים וְתִכָּנֵס לָהֶם לִפְנִים מְשׁוּרַת הַדִין; וְנִעֲנַע לִי בְּרֹאשׁוֹ.

(מסכת ברכות ז.)

הטור מתפרסם בעיתון קול ישראל - מבית קו עיתונות.

 

  תגיות: גוונים של גרין - יוסי גרין - תניא

41% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. Davidk2@hotmail.fr
Yossi Green is very great composer. the song "Tanya" has brought to light a Jewish music that was not there before! But you still have to emphasize that this song was enhanced by the purity and beauty of the voice of Avraham Fried! A great song is usually the alchemy between a composer and a singer.
David from France | כ"ז סיון ה'תשע"ה
2. Davidk2@hotmail.fr
Yossi Green is very great composer. the song "Tanya" has brought to light a Jewish music that was not there before! But you still have to emphasize that this song was enhanced by the purity and beauty of the voice of Avraham Fried! A great song is usually the alchemy between a composer and a singer.
David from France | כ"ז סיון ה'תשע"ה
3. מדהים!  (ל"ת)

רועי | כ"ז סיון ה'תשע"ה
4. סיפור מרגש למנגינה מדהימה
זאת מנגינה כל כך יהודית ואנושית ויש בה הכל - תחנונים ותקיפות ונמיכות קומה ושמחה מתפרצת
דן | כ"ב מרחשון ה'תשע"ז

 
הטור של יוסי גרין חוזר: ״אדרבה״, השביל לאהבת השם
כלל ישראל מצוּוֶה לגלות ולפתח כל הזמן מצב רוחני נשגב ומורם מאוד הנקרא 'אהבת השם'. גדולתה וחשיבותה של מטרה נעלית זו, נלמדת מהעובדה שהיא באה מיד לאחר הפסוק הראשון של קריאת שמע. הטור של גרין
גוונים של גרין: ''הפסנתר והכיסא האדום המרופד''
היום הזה התחיל עבורי כמו עוד יום רגיל של עבודה. התעוררתי מוקדם לתפילת שחרית, יצאתי לעבודה בזמן לאחר ארוחת-בוקר, והגעתי לחנות בה עבדתי לעוד יום עבודה שגרתי ללא אירועים מיוחדים • הטור השבועי של יוסי גרין
דאגה מניין • הטור של יוסי גרין
למרות שעם-ישראל שואף להישאר נפרד ונבדל מתרבות שאר האומות, תמיד יימצא רעיון כזה או אחר שיצליח לחלחל גם אלינו. ובמקרה זה, בחוויה תרבותית עומס של שירים פרצו גם לבמות שלנו. הטור של גרין
השראה ויצירתיות במוסיקה היהודית • הטור של יוסי גרין
דמיינו לעצמכם! מנגינה ומילים המתמזגות יחד לכדי יצירה מופלאה הגורמת לנו השראה, התרוממות-רוח ואושר אמיתיים, ולעיתים אף לפרוץ בריקוד • יוסי גרין בטור מרתק מתוך הסדרה ''גוונים של גרין''
בקדמת החדר • הטור השבועי של יוסי גרין
בחדר המרשים משתררת דממה, אך ניתן לחוש באווירה כבדה, רצינית ורבת עוצמה. העוצם את עיניו יחוש שכל הנוכחים שרויים במחשבה עמוקה המתאימה לגודל ועוצם המעמד. הטור השבועי של יוסי גרין