דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
2.20.2020 | יום חמישי כ"ה שבט ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | טורים

זמרים ומפיקים יקרים קחו רגע למחשבה - פרק ב׳

פרק ב' בסדרה מאת מרדכי כהן • סח אחד מגדולי הזמר לאחר שהוציא את אחד מאלבומיו, דבר מאד מעניין ומפתיע קרה לי באלבום הזה, מצד אחד יש פה שירים של גדולי המלחינים, ומשום מה דווקא שיר ששלח לי בחור ישיבה אנונימי ולא מוכר נהפך ללהיט ענק שמושר בכל אירוע ושמחה.

מרדכי כהן | כ"ב אייר ה'תשע"ה | 5/11/2015

אני מבקש סליחה מראש מהמלחינים הגדולים, כי היום אתם בפוקוס...

סח אחד מגדולי הזמר לאחר שהוציא את אחד מאלבומיו, דבר מאד מעניין ומפתיע קרה לי באלבום הזה, מצד אחד יש פה שירים של גדולי המלחינים, ומשום מה דווקא שיר ששלח לי בחור ישיבה אנונימי ולא מוכר נהפך ללהיט ענק שמושר בכל אירוע ושמחה. לאחר מחשבה אמרתי שאותי זה כלל וכלל לא מפתיע, וזאת מכיוון שאם נבדוק רגע את כל מהלך קבלת ההחלטות לגבי השירים באלבום נראה שהכתובת כבר הייתה על הקיר.

מה זאת אומרת? איך זה יכול להיות? הנה ההסבר: כאשר אתה הזמר או המפיק, מחפש שירים טובים לאלבום ופונה למלחין ידוע וגדול שיש מאחוריו קרדיט של כמה וכמה להיטים ענקיים, אתה מקבל ממנו ושומע כמה שירים שהוא מציע לך, ואז קורה אצלך המהלך הבא. אמנם אתה שומע את השירים ובוחן אותם אם הם טובים אלא שזה נעשה מראש בסלחנות מסוימת, והמוח משדר ומחפש איך להתחבר לשירים, ואז כשמגיע שיר לא רע מיד אתה מחבק את השיר בחום ואומר, לזה בדיוק חיכיתי והתחברתי!

ואם בכלל אתה מקבל מהמלחין טלפון, ידידי הנכבד ישבתי במיוחד להלחין לך שיר, בוא אלי בהקדם ותשמע אותו, אז אתה בכלל בבעיה גדולה, כי מראש אתה מגיע עם רצון פנימי גדול ביותר להתחבר לשיר, ואם ח"ו מתגנבת לה איזה מחשבה פנימית שאומרת לך השיר בסדר לא רע, אבל זה לא ממש נשמע להיט כמו שכבוד המלחין חושב, אתה מבטל את המחשבה למה? כי אם כבוד המלחין, שכבר הלחין שירים חובקי עולם חושב שזה השיר שמתאים לך, אז כנראה הוא מבין משהוא שאתה עדיין לא.

ולעומת זאת...  פונה אליך בחור ישיבה שרואה אותך באירוע ניגש אליך ואומר לך בהססנות... יצא לי להלחין כמה שירים האם אתה מוכן לשמוע אולי יעניין אותך משהוא? בוודאי אתה עונה, שלח לי את זה למייל או תכין על דיסק ואני אשמע ואם יהיה משהוא מעניין אז נהיה כבר בקשר, אה.. ותרשום את הטלפון שלך על הדיסק. והוא באמת שולח, אתה מקבל את השיר ומקשיב לו, אבל זה כבר נעשה אחרת לגמרי מאיך שאתה מקשיב ללחנים של גדול המלחינים, בינתיים אתה עושה עוד 10 דברים אחרים, וחוש הביקורת מקבל מעמד של כבוד על, אתה בוחן את השיר מראש בעשר עיניים ואוזניים, ואם אין פה לחן באמת יוצא דופן באופן מיוחד אזי זה לא זה.

כן חברים זה בדיוק מה שקרה לאותו זמר, אין ספק שהוא אכן עשה את הדבר הנכון ושמע אין ספור לחנים שנשלחו אליו מכאלו שאינם ידועים ומוכרים, והוא בחן את השירים טוב טוב בפינצטה עד שבסוף הגיע וצץ לו היהלום הזוהר.
 
ועל כן אני מוסיף ואומר על אחת כמה וכמה כאשר אתם פונים למלחינים בעלי שם, בבקשה אל תעשו להם שום הנחות ופשרות, תבחנו כל שיר בזכוכית מגדלת תנו להם לעבוד ולהתאמץ קשה, כי הם כבר הוכיחו שמתחבאים אצלם בכיסים יהלומים יקרי ערך. והשוק כבר מאד צמא לשיר חדש וענק שיכבוש כל אירוע ושמחה.

ואם כך אז השאלה הגדולה ביותר היא האם אפשר לדעת מראש על שיר אם הוא יהיה להיט ענק? על זה בטור הבא...

 

  תגיות: טור - מרדכי כהן - רגע למחשבה

67% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. מי אותו זמר? (ל"ת)

ללא שם | כ"ד אייר ה'תשע"ה
2. singer
it's YAAKOV SHWEKEY,the song is LO YAAVOD
david | כ"ה אייר ה'תשע"ה

 
בקדמת החדר • הטור השבועי של יוסי גרין
בחדר המרשים משתררת דממה, אך ניתן לחוש באווירה כבדה, רצינית ורבת עוצמה. העוצם את עיניו יחוש שכל הנוכחים שרויים במחשבה עמוקה המתאימה לגודל ועוצם המעמד. הטור השבועי של יוסי גרין
״קול התורה הראשון״ • הטור של יוסי גרין
לאחרונה שומעים וקוראים הרבה בנושא היתרונות והחסרונות של החדרת חיי ילדינו בחוויות ובערכים של המוסיקה היהודית. אנשים רבים מביעים דעות חזקות בין בעד ובין נגד התופעה הזו • גוונים של גרין
״כשהמילים מסתיימות והשירה מתחילה״ • הטור של יוסי גרין
כשהמילים מסתיימות והשירה מתחילה: ״מדוע קורה לי לפעמים, בעתות של שמחה גדולה, או לחילופין עצב עמוק, שאני חש שיותר קל לי להביע את עצמי בשירה ואיני יכול להביע את עצמי בעזרת מילים ושיחה?״. גוונים של גרין - טורו השבועי של יוסי גרין.
״גוונים של גרין״ • יוסי גרין בטור שבועי - חדש בשלאגר
״אני לא יכול לחשוב על זמן טוב יותר בשנה להתחיל בו טור על מוסיקה יהודית, מאשר לקראת יום מאיר זה של ל''ג בעומר״. יוסי גרין בטור שבועי חדש לגולשי שלאגר בו הוא יספר הכל. כנסו
זמרים ומפיקים יקרים: רגע למחשבה בסיום ימי הספירה
מרדכי כהן גולש ותיק בשלאגר.נט בסדרת טורים אישיים ״רגע למחשבה״, שידונו בכמה נושאים הקשורים לענף המוזיקה החסידית, המדברת אל קהל המאזינים ואל הזמרים כאחד. אתם מוזמנים לקרוא את הפרק הראשון על ״עלות הפקת דיסק״