דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
11.22.2019 | יום ששי כ"ד מרחשון ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
אברהם פריד - צילום: ישראל ברדוגו, שלאגר

רבני חב''ד מדברים לראשונה על המופע בטדי

שטורעם אתר האינטרנט החב''די המוביל, מפרסם היום את דעת רבני חב''ד על מופע 'טדי', רבני חב''ד שלא נדרשו עד היום לסוגיית האירוע, מביעים את דעתם. ''פריד לא כפוף לאיסור שחתמו עליו אמנם רבנים מכובדים אבל הוא לא מקיף את כל היהדות החרדית''

כ"ו מנחם-אב ה'תשס"ז | 8/10/2007

לפני שבוע ימים התקיים באיצטדיון 'טדי' בירושלים מופע בו נטל חלק בין היתר הזמר החסידי ר' אברהם פריד. למופע קדם מכתב איסור עליו חתמו רבנים ביהדות החרדית.

פריד בחר שלא לבטל את המופע, ולהופיע בכל זאת, לאור העובדה שהיה חתום על חוזה המחייב אותו לשלם פיצויים של מאות אלפי שקלים באם יבטל את השתתפותו באירוע. אף אחד מהעסקנים שהתנגדו למופע לא היה מוכן לשאת בעלויות הענקיות, ופריד הופיע כאמור.

ביום המופע עצמו היו מי שניסו להפיץ הודעות שקריות לכתבים הדתיים של העיתונים הגדולים שתוכנם היה: "רבני חב"ד שוקלים להחרים את אברהם פריד בעקבות השתתפותו במופע בטדי", דבר שלא היה ולא נברא מעולם, כך על פי בדיקת 'שטורעם'.

בעיתונות החרדית בסוף השבוע נאמר כי אותו גוף המנהל את המלחמה, החליט להסיר את הכפפות ולנסות לגרום להוצאת איסור של הרבנים על הדיסקים של הזמרים שהשתתפו במופע.

הפרשה כולה העלתה את השאלה האם נכון היה וראוי מצדו של פריד להשתתף במופע, או האם היה צריך לבטל את השתתפותו. פנינו לצורך כך למספר רבני חב"ד על מנת לברר את הנושא.

אחד מבכירי בית דין רבני חב"ד אמר היום ל'שטורעם': "בית דין רבני חב"ד לא קיבל פנייה לדון בנושא ולכן לא קיימנו דיון. לגופו של עניין צריך עיון כל הנושא של קיום ערבי שירה והאם יש בעיה בקיום ערב שירה נפרד, יש לבדוק מה עמדתם של רבותינו נשיאנו ושל הרבי בנושא, אם יש התייחסות כזו".

הרב המשיך ואמר: "אין ספק שאם ישנה בעיה של צניעות אזי הנושא בעייתי מאד. כל הורה ששולח את הילד או הילדה שלו לערב כזה צריך ליווי ושמירה מיוחדים על מנת שלא יפרצו את גדרי הצניעות. אני בהחלט יכול להבין מאיפה הגיע האיסור הזה, גם אנחנו לא מתלהבים מקיום ערבי שירה, אבל השאלה היא האם לעקור את כל הנושא של ערבי שירה מסדר היום? אני לא ראיתי שמחרימים זמרים שמשתתפים בסיום הש"ס או סיום הרמב"ם".

"יש כאן נקודה חשובה נוספת. לא פעם הרבי הורה לרבני חב"ד להצטרף לענינים שגדולי ישראל החליטו וקבעו עליהם. אבל כאן המקרה הוא שונה בתכלית. אמנם הרבנים שחתמו על האיסור הם רבנים חשובים, אבל זו בהחלט לא קריאה שהקיפה את כל גדולי ישראל, ומכאן שלדעתי אברהם פריד לא מוכרח להיות כפוף לאיסור הזה. לא ראיתי חתימות של הרב משה לנדא, הרב עובדיה יוסף - שיש לו ציבור ענק שמאזין לפסיקותיו, הרב מרדכי אליהו ואפילו לא של הרב חיים קנייבסקי".

"ייתכן שבעתיד ילכו מ'גדול' ל'גדול' ויחתימו את כולם, אבל אז המצב יהיה אחרת, כיום המצב הוא שלא כל גדולי ישראל אסרו את האירוע הזה. בפרט", מוסיף הרב, "שלפי מה שהובא לידיעתי, העיתוי של האיסור היה ברגע האחרון, בשעה שהזמר כבר היה חתום על חוזה שאותו לא יכל להפר. יש פה גם עניין של אנושיות שצריך להבין, הוא היה במצב כזה שלא היה יכול לבטל את המופע גם אם מאד היה רוצה".

פעם קנאים, פעם פשרנים

הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, מזכיר בי"ד רבני חב"ד התייחס לפרשה ואמר: "אם רבנים חתמו אין ספק שצריך לשמוע להם. מצד שני הקנאות כאן בארץ זה משהו מיוחד... הרבי פעם אמר לי ביחידות שהוא רואה שהעסקנים החרדים בארה"ק הם פעם קנאים גדולים ופעם הפשרנים הכי גדולים".

הרב מרדכי שמואל אשכנזי, רבו של כפר חב"ד, אמר בצורה נחרצת כי: "אם גדולי הרבנים יצאו באיסור, בוודאי שצריך לשמוע להם. בפרט שמדובר בדבר שבפרהסיא. כל מי ששאל אותי האם ללכת למופע הוריתי שלא ללכת".

בתשובה לשאלה האם אברהם פריד היה צריך לבטל את השתתפותו במופע השיב הרב: "אם הוא היה שואל אותי הייתי בודק את הנושא, נכנס לעובי הקורה ובוחן את כל הפרטים שבדבר ורק אז יכול להחליט".

כבר לא היה שייך לבטל

בסביבתו של פריד אמרו ל'שטורעם' את הדברים הבאים: "אברהם פריד מעולם לא זלזל ברבנים, אך חשוב לזכור שאף רב לא פנה אליו עד היום בבקשה לבטל את המופע. הוא התבשר על כך כמו כולם, ערב המופע, בדקה התשעים, בזמן שלא שייך היה כבר לבטל.

פריד גם לא יכל לבטל את המופע בשל העובדה שהוא היה חתום על חוזה, שאם היה מפר אותו הוא היה חשוף לתביעה על סכום דמיוני שאתה לא יכול אפילו לשער לעצמך".

"אין ספק שכל הנושא הפריע מאד לפריד, אבל הוא התייעץ עם הרבנים שלו וכאשר הם שמעו את כל פרטי העניין הם הורו לו להופיע ולא לבטל את השתתפותו באירוע". 

  תגיות: ברדוגו - אברהם פריד - חב''ד - ירושלים

8% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. יפה כתבה יפה מאד (ל"ת)

ללא שם | כ"ו מנחם-אב ה'תשס"ז
2. first it was oif simchas, then chevra, now a. fried... whos next?? (ל"ת)

ללא שם | כ"ו מנחם-אב ה'תשס"ז
4. פחדן
וכל מילה נוספת, מיותרת.
ללא שם | כ"ז מנחם-אב ה'תשס"ז
5. על המכתב
כל הכבוד על המכתב הזה ככה זה צוריך להיות תודה תודה על המכתב
ללא שם | כ"ח מנחם-אב ה'תשס"ז
6. ישר כח למנדלסון שוויתר על 5.000$ על ההופעה
הציעו לו לשיר 3 שירים 5.000$ בתנאי שישיר בתחילת המופע של שוואקי והוא סירב
אחד שמבין | כ"ט מנחם-אב ה'תשס"ז
7. !!!Amazing Concert
Wonderful concert. Massive Kiddush Hashem. Why don't people realise this is a kosher outlet for people to have. If we start banning jewish music concerts such as these what we message do we send out to kids. Great family entertainment Highlight for me was seeing 7000 men davening maariv during the hafsoko
ללא שם | א' אלול ה'תשס"ז

 
האחים מרכוס הגיעו ל-16 שעות להופעת ענק
השנה, הזמרים המפורסמים בנצי ושמולי מרכוס מלהקת 8th Day הגיעו מקליפורניה ליום אחד בלבד, בכדי להצדיע ולשיר לקרוב לאלף ילדים עם צרכים מיוחדים ולמשפחותיהם וקהל הרחב בתיאטרון ירושלים.
טויטו בתמונות שיגרמו לכם לארוז מזוודה
מה רבו מעשיך ה': רגע אחרי שתיעד את חודש החגים בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש בניו יורק יחד עם אלפי החסידים, הצלם חיים טויטו קפץ לביקור קצר באמסטרדם
שמחה ליינר חוזר עם אלבום רביעי
בשונה מאלבומיו הקודמים הפעם באלבומו החדש - ''כל הכבוד'' קפץ שמחה ישר למים העמוקים ודאג לא רק לקטעי השירה באלבום אלא להפיק בעצמו את כל האלבום וכדי לעשות זאת בגדול
יונתן שינפלד בקליפ חדש : אהבת חינם
באווירת הימים מגישים יונתן שינפלד וכוכב הרשת שוקי סלומון קליפ חדש וממכר: אהבת חינם. את מילות השיר כתב שוקי סלומון, על הלחן אחראים סלומון ושינפלד שגם עיבד מוזיקלית.
סימפוניה של עוצמה בבנייני האומה‎
אלפים נטלו חלק במופע מרהיב שנערך אתמול בבנייני האומה, בו אירח ענק הזמר מלונדון שלוימי גרטנר שורת כוכבים נוצצת, הכוללת את יונתן רזאל, נפתלי קמפה, וארי היל בליווי תזמורת "המנגנים"