דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
2.18.2020 | יום שלישי כ"ג שבט ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | טורים
ר׳ דוד ורדיגר ז''ל | צילום: ברוך עזאגווי, שלאגר ניו יורק

ושרת לבנך • ידידיה מאיר בטור פרידה מר׳ דוד ורדיגר ז''ל

לא גדלתי על המוזיקה של ר' דוד ורדיגר. אני שייך לדור שבא אחרי כן. אבל זה העניין, שגם מי שלא גדל על המוזיקה שלו, ואפילו לא שמע מעולם את קולו, חב לו הכרת הטוב. לא רק על צאצאיו המוזיקליים, המוכשרים כל כך, אלא בראש ובראשונה על עצם הקלטת המוזיקה החסידית ושימורה • טור

ידידיה מאיר | י"ח ניסן ה'תשע"ד | 4/18/2014

לא יפה להגיד אבל ביום רביעי שעבר, כשמישהו שאל אותי אם שמעתי ש"אבא של מרדכי בן דוד" נפטר, נזכרתי בבדיחה. זו מימי ילדותנו, על אבא של יהושע בן נון. מכירים את זה? איך קראו לאבא של יהושע בן נון? הנשאל מקמט את מצחו ומנסה לרענן איכשהו את ידיעותיו בתנ"ך, אבל התשובה כמובן פשוטה: נון. ולאבא של כלב בן יפונה? נו ברור, יפונה. ואיך קראו לאבא של מרדכי בן דוד? החזן ר' דוד ורדיגר ז"ל הרי אינו "אבא של מרדכי בן דוד". מרדכי ורדיגר, הצעיר האלמוני שניסה לפרוץ ולהצליח, כינה את עצמו בתחילת דרכו המוזיקלית "מרדכי בן דוד", בתקווה שכולם יקשיבו לאלבום החדש של בן החזן הידוע והמפורסם.

לא גדלתי על המוזיקה של ר' דוד ורדיגר. אני שייך לדור שבא אחרי כן. אבל זה העניין, שגם מי שלא גדל על המוזיקה שלו, ואפילו לא שמע מעולם את קולו, חב לו הכרת הטוב. לא רק על צאצאיו המוזיקליים, המוכשרים כל כך, אלא בראש ובראשונה על עצם הקלטת המוזיקה החסידית ושימורה. היום, כשיוצאים מדי שנה עשרות ומאות אלבומים חסידיים, זה נראה טריוויאלי, אבל למעשה עד סוף שנות החמישים הוקלטו בעיקר תקליטים עם יצירות חזנות ארוכות וכבדות. עד שבא ורדיגר (לצד ר' שלמה קרליבך ז"ל ור' בן ציון שנקר יבדל"א) והחל להפיק אלבומים של ניגונים חסידיים קלילים יותר, וממילא גם קליטים ונפוצים יותר.

משימת חייו הייתה להחיות את עולם הנגינה היהודי שלפני השואה. אפשר לקבוע בוודאות כי בלעדיו, הרבה שירים שהם היום חלק מפס הקול של כולנו, היו נאבדים לעולם. למשל, "ניגון הסוכריות", אותו מארש ששרים עד היום בכל שבת בר מצווה כשזורקים את הסוכריות על החתן. למשל שיר השבת הנפוץ "ישמחו במלכותך", או הלחן המרטיט של הרבי מסקולען ל"ייוודע בגויים" שהושמע אחרי כל כך הרבה פיגועי טרור בדור האחרון. שלא לדבר על כל מאות הניגונים של ר' יעקב תלמוד וחסידות גור מלפני ואחרי השואה. "הוא מלטש היהלומים שלי", אמר עליו תלמוד, וזו הגדרה מדויקת. כי לאן באמת היה מגיע המארש החביב ששרה המקהלה בבית המדרש בגור בראש השנה תשכ"א על המילים "היום תאמצנו", אם לא היה ר' דוד ורדיגר מלטש ומקליט אותו על המילים "לא תבושי" מקבלת שבת.

ר' דוד ורדיגר נולד לפני 94 שנים בקרקוב למשפחת חסידי גור ותיקה. מגיל צעיר נחשב לילד פלא, וכבר בהיותו בן 11 הצטרף לקאפלה המפורסמת, מקהלת המשוררים בחצר הקודש של גור. הילד דוד עמד לפני האדמו"ר, האמרי אמת, ושר בתפילת "ונתנה תוקף" קטע סולו: "כבקרת רועה עדרו, מעביר צאנו תחת שבטו". לימים סיפר שבזמן השירה הסתכל על פניו של הצדיק שהיה שקוע בתפילה, ופתאום הרבי הסתובב והעיף בו מבט מהיר. דוד כל כך התרגש עד שהפסיק לשיר לכמה שניות. לבני משפחתו נהג לומר כי המבט הקדוש הזה החזיק אותו בימי השואה הקשים.

והיו לו הרבה הזדמנויות להיזכר במבט הזה. הוא התגלגל לבדו בין גטאות ומחנות, ובעיצומה של המלחמה מצא עצמו במחנה פלאשוב. היהודים שם הועמדו מול כיתת יורים, וכל אחד מהם נקרא בתורו אל מפקד המחנה אמון גת, קצין אס.אס אכזרי שאחרי המלחמה נלכד ונידון למוות על ידי בית המשפט הפולני. גת שאל כל יהודי איזו מלאכה הוא יודע לעשות, ומי שלא הצליח לשכנע שהוא חיוני, נורה למוות במקום. כשהגיע תורו, אמר דוד הצעיר כי הוא זמר מקצועי בעל קול סופרן מיוחד. הקצין הנאצי שמע את ורדיגר ואמר לו בסדיסטיות: "זמר? נו, בוא תשיר לנו את השיר שהיהודים שרים כאשר הם קוברים את מתיהם". דוד ורדיגר לא התבלבל. הוא עצם עיניים, ומול הקצין, שורת היורים וקבוצת היהודים ברגעי חייהם האחרונים, שר את תפילת "אל מלא רחמים". לימים סיפר: "מעולם לא זכיתי למעמד כזה של תפילה אישית. שרתי מתוך הלב הגואה והכאוב. שירה חזקה של תפילה וכיסופים. באותם רגעים הרגשתי כאילו אני לא נתון לשליטת הצורר". אמון גת הקשיב – והשאיר אותו בחיים.

מסיפור חיים כזה אפשר לעשות סרט, ואכן עשו עליו סרט: רשימת שינדלר. כן, בהמשך היה ורדיגר אחד היהודים שהועסקו במפעל של חסיד אומות העולם אוסקר שינדלר וכך שרד את השואה.

השבוע, אחרי שנפטר בשיבה טובה, חזרתי אל התקליטים שלו. חבל על הנסיבות, אבל כמה נעים היה לשוב חמישים שנה אחורה אל המוזיקה של הימים ההם, אל עידן מוזיקלי אחר לגמרי. שיר אחד מתוך מאות השירים תפס אותי במיוחד. שמעתי שוב ושוב את ההקלטה הישנה של ר' דוד ורדיגר ז"ל שר ביחד עם שני בניו, הילדים מרדכי ומנדי, את הניגון המרגש ששרים עד היום בשבועות ובשמחת תורה: "כד יתבין ישראל ועסקין בשמחת התורה. קודשא בריך הוא אומר לפמליא דיליה, חזו, חזו בניי חביביי. דמשתכחין בצרה דילהון ועסקין בחדוותא דילי". כאשר יושבים ישראל ועוסקים בשמחת התורה, הקב"ה אומר לפמליה שלו: תראו את הבנים החביבים שלי שלמרות כל הצרות שלהם עוסקים בשמחה שלי.

ופתאום חשבתי שהמלים האלה מתארות בדיוק את 94 שנותיו של ר' דוד ורדיגר ז"ל. אחרי שניצל בעור שיניו, אחרי שאיבד את כל בני משפחתו, אחרי כל הזוועות והתופת, מה הוא עשה? הוא פשוט קם והתחיל לשיר ולהקליט את אותם ניגוני אמונה ותפילה ושמחה ששרו בימים ההם שלפני השואה. וקודשא בריך הוא אומר לפמליה שלו: חזו חזו ר' דוד ורדיגר, בְּנִי חבִיבִי, שמשתכח בצרה דיליה ועסק כל חייו בחדוותא דילי.

 

  תגיות: דוד ורדיגר - טור - ידידיה מאיר - מרדכי בן דוד

41% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. Beautiful right up r dovid was the real deal  (ל"ת)

leib | י"ט ניסן ה'תשע"ד

 
בקדמת החדר • הטור השבועי של יוסי גרין
בחדר המרשים משתררת דממה, אך ניתן לחוש באווירה כבדה, רצינית ורבת עוצמה. העוצם את עיניו יחוש שכל הנוכחים שרויים במחשבה עמוקה המתאימה לגודל ועוצם המעמד. הטור השבועי של יוסי גרין
״קול התורה הראשון״ • הטור של יוסי גרין
לאחרונה שומעים וקוראים הרבה בנושא היתרונות והחסרונות של החדרת חיי ילדינו בחוויות ובערכים של המוסיקה היהודית. אנשים רבים מביעים דעות חזקות בין בעד ובין נגד התופעה הזו • גוונים של גרין
״כשהמילים מסתיימות והשירה מתחילה״ • הטור של יוסי גרין
כשהמילים מסתיימות והשירה מתחילה: ״מדוע קורה לי לפעמים, בעתות של שמחה גדולה, או לחילופין עצב עמוק, שאני חש שיותר קל לי להביע את עצמי בשירה ואיני יכול להביע את עצמי בעזרת מילים ושיחה?״. גוונים של גרין - טורו השבועי של יוסי גרין.
זמרים ומפיקים יקרים קחו רגע למחשבה - פרק ב׳
פרק ב' בסדרה מאת מרדכי כהן • סח אחד מגדולי הזמר לאחר שהוציא את אחד מאלבומיו, דבר מאד מעניין ומפתיע קרה לי באלבום הזה משום מה דווקא שיר ששלח לי בחור ישיבה אנונימי ולא מוכר נהפך ללהיט
״גוונים של גרין״ • יוסי גרין בטור שבועי - חדש בשלאגר
״אני לא יכול לחשוב על זמן טוב יותר בשנה להתחיל בו טור על מוסיקה יהודית, מאשר לקראת יום מאיר זה של ל''ג בעומר״. יוסי גרין בטור שבועי חדש לגולשי שלאגר בו הוא יספר הכל. כנסו