דואר אדום | קליק אחד ושלאגר אתר הבית
11.16.2019 | יום מוצאי שבת י"ח מרחשון ה'תש"פ | ב"ה
 
- אלי הרצליך בעבודות על אלבומו השני עם יואלי דיקמן משה לאופר ואלי קליין ואיצי ברי

- יוסי גרין מסיים בימים אלה פרוייקטים שונים עם ׳שלמה שמחה׳ ומקהלת ׳יידיש נחת׳

- הפרוייקט הגדול של שלאגר יוצא לחנויות בארה״ב ובארץ ע״י חברת ניגון מוצאי תשעה באב.

- האלבום הישראלי של אברהם פריד ״כמה טוב שנפגשנו״ בחנויות מוצאי תשעה באב

- מיילך קאהן מוציא מיד לאחר תשעה באב את אלבומו הבכורה ׳יעדער איינער׳

- מוטי שטיינמץ בשלבי מיקסים סופים לאלבום הביכורים שלו. על העיבודים חתומים משה לאופר ויואלי דיקמן - תאריך השקה: נדחה לר״ח שבט

- יוני שלמה מסיים בימים אלה הקלטות לאלבומו החדש - פרטים בהמשך

- גדול המלחינים יוסי גרין התחיל לעבוד על ״התו העשירי״. פרטים יבואו

- הזמר צודיק גרינוואלד עובד במרץ על אלבומו השני, איתו ישיק קליפ וידאו מושקע. על ההפקה יוסי גרין


ראשי | חדשות | מוזיקה
אלי לאופר, רולי דיקמן, שלמה כהן ומענדי ג'רופי | צילום: שלאגר

ענף התזמורות: כתבת סיקור מיוחדת

כמה מבעלי התזמורות החסידיות המובילות מספרים על שמחה כל השנה • ביקשנו לבדוק עם שישה זמרי חתונות מובילים בענף התזמורות החסידיות - האם חל שינוי מגמות בענף התזמורות בשנים האחרונות? מהם ה'שלאגרים' האחרונים, וגם: מהיכן לוקחים כל ערב את הכח והאנרגיות לשיר ולעשות שמח • משנכנס אדר מרבים בשמחה

חנני בלייך | כ"ט שבט ה'תשע"ב | 2/22/2012

בשבוע שכזה, בו אנחנו מציינים את ראש חודש אדר, חודש השמחה. מה מתאים מלהושיב את בעלי-התזמורות המובילים כיום בשוק החתונות החרדי, לרב שיח מיוחד על שאלות כמו פנינו לאן? למה אתם עושים את זה? ונו, כמה באמת אתם מרוויחים בכל ערב.

על השאלה האחרונה כמובן שנענינו בזריקה מיידית מכל המדרגות, אבל עד אז הצלחנו להשחיל כמה שאלות חשובות ואף לקבל עליהן תשובות לא-רעות.

הזמר שלמה כהן, מאושיות זמרי החתונות, מספר שבחתונות הוא שר כעשר שנים. "כשהייתי שר בזמנו באלבומים השונים של ר' חיים בנט", הוא מספר, "עוד הייתי בחור-ישיבה. אחר-כך למדתי בכולל, ומאוחר יותר היה שלב שבו התחילו לבקש ממני לשיר, וכך הגעתי לתחום הזה. חוץ מזה, הרבנים יצאו נגד הופעות פומביות, והייתי צריך 'להופיע' בחתונות. אבל אכן לא האמנתי שאגיע למה שהגעתי, בסיעתא דשמיא".

מנדי ג'רופי התחיל לשיר לפני כ-18 שנים, ובחתונות לפני 15 שנים,  והוא אף עומד בימים אלה לפני הוצאת אלבום חדש. "כעת שחררתי 'סינגל' שני מתוך האלבום, שיר מאד יפה של משה לאופר בסגנון שלא עשיתי עד היום". שיר נוסף אותו הלחין, הולך להיות הלהיט הבא מתוך אלבומו של אברהם פריד, שיר העונה למילים 'יהא שמיה רבה מברך' וכו'. איך ויתרת על כזה להיט? ביררנו אתו בחשד. "כשאתה מוותר על שיר כזה בשביל פריד", הוא מסביר, "אז זה לא נקרא 'ויתור' וזה הכי טבעי לתת לו. היה לי גם רצון שיתפרסם העניין של 'אמן יהא שמיה רבה', שייכנס בעם-ישראל, וזה היה מבחינתי מימוש המשאלה, שכשהוא ישיר - יכירו את זה בכל העולם וזה יהיה נחת לקב"ה, שהעניין הזה יתחזק".

המלחין והמעבד אלי לאופר, המנהל גם תזמורת מצליחה, מספר שהוא התחיל לנגן בחתונות לפני כעשר שנים. "היה אז ביקוש גדול, ואנשים הזמינו אותי לשיר בחתונות, ואני גם מאד נהנה מזה". אתה מקדם את השירים שאתה הלחנת בחתונות בהן אתה מנגן? בדקנו אתו. "יש הרבה חתנים שמזמינים אותי כי הם אוהבים את השירים שלי", הוא עונה, "ולמעשה בין כך ובין כך יש כמה שירים שלי שאני חייב לשיר אותם. אני אוהב לשיר גם שירים של אחרים, אבל אני אוהב יותר לשיר את השירים שלי, ביניהם לחן שלי שעדיין 'רץ' כעת בחתונות, 'מידת הרחמים' אותו שר בזמנו שמואל ברונר".

הזמר אשר ברדא מתזמורת 'הורדצ'קה', הוא אחד מוותיקי עולם התזמורות, המופיע כבר כ-25 שנים, ובזמנו הנהיג חידוש גדול. עד אז תזמורת הייתה רק מנגנת, והמקסימום הוא שהקלידן היה קצת פה ושר. ברדא, היה הראשון ששר כזמר על הבמה, בנוסף לתזמורת. "למעשה התזמורת שלנו הייתה חידוש בכמה מובנים, גם מבחינת הזמר בעולם הישיבות, שרק אצל החסידים זה היה אז. בישיבות ליטאיות אני חידשתי את זה. כשהתחלתי את זה בחתונות של בחורים מ'חברון', אני זוכר שהיו שואלים: מה, זו הופעה?... אנחנו גם אלו ששינינו את המקצב והפכנו אותו למקצועי. אז היו שרים רק תא השיר עצמו, 'ותן בנו', למשל שהיה אז הלהיט, וכשאני נכנסתי התחלנו לנגן גם את כל הפתיח כולל כל העיבוד שלו, מה שמעולם לא היה בחתונות, וזה מה שכבש את השוק".

משה רוזנברג, זמר חתונות חסידי נודע, מספר לנו שהוא התחיל לפני כשמונה שנים. "לפני כן שרתי באולפנים של ר' חיים ורובי בנט". כיום הוא מופיע בעיקר עם התזמורות המובילות בשוק, לאו דווקא בציבור החסידי אליו הוא משתייך. מה ההבדל בין החתונות החסידיות לליטאיות? שאלנו אותו. "ההברה שונה", הוא מסביר. "אבל יש גם ליטאים ספציפיים שרוצים הברה חסידית". ואכן בכל יום תוכלו לשמוע אותו שר בהברה אחרת, ליטאית או חסידית. "עם הזמן מתרגלים לכל דבר", הוא אומר.

רולי דיקמן הוא צעיר המרואיינים בכתבה זו. "למעשה אני שר בחתונות כבר כשלוש שנים וחצי", הוא אומר. "אחי הקטן יואלי הוא היום מעבד רציני, ושנינו התחלנו עם המוזיקה מאז שהיינו ילדים קטנים. הוא ניגן כל הזמן, ואני שרתי, ובתור ילדים רבנו למי יש קול יותר יפה... כשגדלנו, כל אחד הבין את מקומו. הוא התחבר לנגינה ואני אהבתי יותר את השירה, והיום אני עובד 'חמישיות', כלומר ערב-ערב".

מה השתנה בעולם החתונות, מהצד של התזמורת כמובן, מאז שהתחלתם לנגן ועד היום?
כהן: "היום אין פשרות בציבור. הוא לא 'פראייר' ויודע מה שהוא רוצה, וצריך להיות כל הזמן עם יד על הדופק, וכל שיר חדש שנהיה שלאגר - ללמוד אותו. פעם היה יוצא דיסק של בן-דוד או פריד פעם בשנה וחצי, ואז היו נכנסים שירים חדשים. היום כבר יש אינפלציה של זמרים, עד כדי כך שהיום יוצאים 200 שירים בשנתיים, שאני יכול לומר ש-80 אחוז מהם סחורה מצוינת ואתה חייב להתייחס אליהם".

ג'רופי: בעיקר המושגים. כלומר, מה שפעם היה מסתדר עם שני מוניטורים לכל תזמורת או הגברה מינימלית ואף-אחד לא היה מתפנק, היום המושגים אחרים, וזה לטובה. הרמה כפי שהיא היום לא מביישת הפקה טובה, מבחינת רמת הנגנים והסאונד, ואם סך הכל זה משרת אותנו - זה טוב. אמנם לפעמים מעיב על אנשים מסוימים שיש להם ווליום יותר גבוה מפעם, אבל מבחינת הרמה זה עושה רק טוב לזמרים".

לאופר: "כן, הבחורים הרבה יותר מתעניינים מפעם, ומעניינים אותם הדברים שהתזמורת עושה. זה חלק מהחוויה שהם מבינים כל דבר, אז זה יותר מאתגר".

ברדא: "חתונה זה כמו טשולנט, אי-אפשר לדעת מה ייצא מבחינת התזמורת, במיוחד אצל תזמורות שעובדות ערב-ערב. יש חתונות שהטשולנט יצא מוצלח, ויש שהשחיקה עושה את שלה, כי השירים הם אותם שירים ועם אותם מוטיבים גם אם מתחדש פה ושם. היום זה שונה ממה שהיה בזמנו. התחרות בשוק היא קשה מאד, וצריך להתחדש כל הזמן ברמות שלא היו אף פעם. גם בחורי הישיבות, שבעבר היו פחות מבינים ובכל ישיבה היו רק כמה מוזיקליים שהיו מובילים, היום כבר יש הרבה יותר בכל ישיבה. החבר'ה שומעים ומבינים במוזיקה. כמו כן, המודרניזציה התקדמה מבחינת סוגי המוזיקה מלפני 10 ו-20 שנים, עד היום".

רוזנברג: "יש היום תחרות יותר גדולה. אבל אני חושב שיש מקום לכולם, ובגלל שהציבור רק הולך וגודל ב"ה, יש צורך עוד ועוד וזה עונה על הצורך".

מהיכן אתם לוקחים את הכח והאנרגיות לשיר בכל ערב עם אותה השמחה?
כהן: "אולי אלה שיקראו יגידו שזו קלישאה, אך האמת היא ששלוש שעות ביום לשבת וללמוד, זה האנרגיה הכי גדולה שאפשר להביא לחתונות, כי אתה מתחבר כך למשהו רוחני ולשמחה אותה אתה מוציא בערב. זה נכון שלא כל פעם מגיעים לכל חתונה באותן אנרגיות, אבל תמיד אני מכניס לעצמי לראש שהחתן הזה מתחתן פעם אחת בחיים, וכך אתה נכנס למסגרת פרופורציונלית וממילא אתה מקבל אנרגיות חדשות, 'בכל יום יהיו בעיניך כחדשים'". במישור המעשי, כהן לא מופיע, מבחירה, בכל ערבי השבוע, ואומר שחשוב גם להקדיש זמן למשפחה. "שמחת חתן כלה זה דבר חשוב, אבל יש גם משפחה, וצריך להקדיש לכל דבר את הזמן שלו".

ג'רופי: "אני יכול לומר שתי תשובות. האחת היא שאחרי 15 שנה אתה יודע ומקבל את המקצועיות לדעת להפריד את הכל כאשר אתה עולה על הבמה. אתה יודע שזו העבודה והשליחות שלך, ויודע לעשות את זה הכי נכון ולהיראות שמח. התשובה השנייה היא שיש את העניין של חידוש בכל חתונה והציפייה ממך, מה שמוסיף לריגוש הפרטי. הקב"ה עוזר בכל יום לקבל חיות חדשה, כי בטבע זה באמת רוטינה שנראית מעייפת וכבר מכה את החוש, והקב"ה נותן שבכל יום יהיו בעיניך כחדשים, כל פעם. כשאתה אוהב את העיסוק שלך, אתה מוצא בו את הדבר הטוב, ואחרי הכל יש גם 'איתערותא דלתתא', שהקהל מוסיף לך לשמחה".

רוזנברג: עושים 'ריסט' לפני שנכנסים לאולם. ברגע שאתה עולה על הבמה ואתה שומע את השירה, המוזיקה ורואה את הציבור בשמחה - אתה אוטומטית מתנתק".

לאופר: "כשרואים את החתן ואת הבחורים ששמחים, אז אי-אפשר שלא לשמוח איתם".

דיקמן: "הרבה שואלים אותי, ואני מבין שלהרבה אנשים זה לא ברור, כי לכל אדם אומרים שיש לו יום שהוא טוב ויום שהוא פחות טוב. אך כמו בקרב אנשים שחיים בעולם המוזיקה, אצלי קשה לראות עצב על הפנים ואני תמיד בשמחה, ומבחינתי זהו היום היחיד של החתן והכלה והם צריכים לקבל את המקסימום האפשרי, ואין מצב שהם יסבלו בגלל משהו אישי שעברתי. זה גם לא שייך, כי כשאתה במוזיקה זה מוציא אותך מכל מצב. אני לא חושב על שום דבר, אלא רק על המוזיקה והשירה".

מהם ה'שלאגרים' האחרונים שאתם שרים בחתונות?
כהן: "את 'נכספה' של מרדכי בן-דוד ומשה לאופר, וכן להיטים מאלבומיהם האחרונים של זמרים נוספים". כהן מסביר, כי "מה שקורה בדברים האלה, הוא שאנו מחכים למשוב מהציבור. אם אתה מרגיש שמבקשים שיר מסוים בכמה חתונות, אתה מבין שאוהבים אותו ושהציבור איתך בשיר הזה ושאתה לא דוחף אותו בכח"... גם לו עצמו, אגב, שיר בשם 'ליבי ובשרי' שהוא הוציא לפני כשנה, והוא מספר שהוא שמח לשמוע עליו פידבקים גם מהתזמורות האחרות, ששרות את השיר שלו...

דיקמן: "אני אישית מאד מתחבר לחומר החסידי, ושר שירים של יוצרים חסידיים חדשים כמו יואלי גרינפלד. בשבועות האחרונים נכנסו השירים 'נכספה' ו'שומרי' של מ.ב.ד, אותם הציבור מאד מבקש וגם הניגון החדש של ברי וועבר. אני אישית מאד אוהב את החומר הישן, שברגע שאני שר אותו האבות מעלים חיוך על פניהם. זה חומר שכיף לי לשיר אותו".

הזמר הוותיק אשר ברדא שינה כמובן במהלך עשרים השנים האחרונות את ההרכב אתו הוא מופיע. "אמרו לי שאני 'הצייד של הנגנים'", הוא אומר בחיוך. "כשאני התחלתי לשיר ניגן איתי גדעון הכהן, שהיום הוא מוכר כוירטואוז ענק שפרש לטובת הפוליטיקה. אחריו הכנסתי את עמי כהן, שהיה אז בחור צעיר ולא הכיר בכלל את מה שקורה בעולם הישיבות, אבל ראיתי את הקואורדינציה שלו ביד, ואמרתי לעצמי שאמנם הוא בחור צעיר אבל אלך עליו, והיום הוא מפורסם. כן עבד איתי גם דני אבידני במשך 5 שנים. אלו נגנים שהיום הם מפורסמים שאני הכנסתי אותם לעולם הישיבות". כיום הוא ממשיך ושר עם הרכב של ארבעה נגנים, וגם כזמר יחיד שמתלווה לקלידן על אורגן. הוא היה גם זה שגילה את המלחין הרב הלל פלאי, והראשון ששר משיריו. "פלאי היה בזמנו בחור בישיבת בית-מאיר, ובסוף החתונות של בחורים מהישיבה בהן ניגנתי, היה מביא גיטרה והבחורים היו ושרים אתו. כשהוא שר את 'אהללה', מאד אהבתי את השיר הזה, אך הוא לא רצה להוציא אותו ושכנעתי אותו וקניתי ממנו את השיר, והייתי בעצם הראשון שזיהה בו את הפוטנציאל"...

ליואלי דיקמן לעומת זאת אין תזמורת משלו והוא עובד "עם כל התזמורות הסטנדרטיות ומעלה", כהגדרתו. כשאנחנו מבקשים ממנו להיזכר באיזה סיפור מעניין, הוא מהדר ומעניק לנו שניים: "קרה לי פעם שאמרו לי שם של אולם, כשהיה אולם אחר בעל שם דומה. באתי ב-8 בערב לאולם בבני-ברק, ואז התברר לי שהייתי צריך להיות באולם בעל השם הדומה בירושלים ורצתי לשם... כיום אנחנו דואגים כמובן שזה לא יקרה, למרות שאז זו לא הייתה אשמה שלי".

מקרה נוסף היה לו עם חתן שהתקשר אליו יום לפני החתונה, ואמר לו שהוא וכלתו מאד אוהבים את השיר 'בית נאמן בישראל' ששר ישראל ורדיגר. במקרה בזמן הזה שהה ורדיגר, המתגורר בארה"ב, בישראל. "אמרתי למפיק שלי שאני חייב לעשות הפתעה לחתן. באותו יום ורדיגר היה אמור לנסוע חזרה לארה"ב, ובדרך מירושלים לשדה התעופה הוא הגיע לבני-ברק, הגיע ל'היכלי מלכות' והפתיע את החתן כאשר עלה לשיר את השיר הזה יחד איתי, ונסע לשדה-התעופה"...

אתם רואים איזה שהוא שינוי מגמות בענף? משהו שישתנה בקרוב בעולם התזמורות?
דיקמן: זה ודאי ששוק התזמורות השתנה. יש שינוי בעולם התזמורות שכולם מבינים למה אני מתכוון. אני אומר רק דבר אחד: זמר טוב הוא זמר מצליח, והעיקר זו השמחת חתן וכלה ולא כל מה שמסביב. אם בשביל זמר חדש כמוני שנכנס לשוק לפני שלוש שנים, אני יכול להעיד על עצמי שאין ישיבה שלא נכנסתי לחתונות שלה ואני נמצא שם, זו ההוכחה שהשוק מפנים את השינוי שעבר עליו בשנים האחרונות".

ג'רופי: "אני לא מסתכל לצדדים לראות מגמות. יש לי תפקיד, והקב"ה נתן לי שליחות לשיר ולהתעסק במה שאני אוהב. אנחנו כעת בערב ר"ח אדר, עליו נאמר 'מרבין בשמחה', ולי יש שליחות מהרבי שלי (הרבי מליובאוויטש זצ"ל) שאמר לי בחלוקת הדולרים את המילים 'מרבין בשמחה', ולכן חשוב לי שיתרבו כמה שיותר משמחים". 

  תגיות: אלי לאופר - חתונה - מנדי ג'רופי - שלמה כהן

36% אהבו
 
הסתר כל התגובות  

1. נראה כמו כתבת יחצנות קנויה (ל"ת)

ללא שם | ל' שבט ה'תשע"ב
3. איפה יוסי ברגר? (ל"ת)

ללא שם | ל' שבט ה'תשע"ב
5. והכי מצחיק שהכניסו את רולי דקמן השחצן
זמר בינוני מינוס לחתונות שלולא עויזר דרוק אני לא יודע אם הוא עושה אפילו אירוע אחד לחודש
שאול | ב' אדר ה'תשע"ב
6. אלי לאופר
אלי לאופר ניגן בחתונה שלנו בברזיל והוא ממש שימח פה את כל הקהילה ובעיקר נהננו מהעדינות והענוה ישר כוח אלי כישרון גדול...
יעקב פיליפי | ב' אדר ה'תשע"ב
7. מה קשור יחצנות בכתבה
מי שעושה תעבודה טוב מוזכר לדעתי, אני אהבתי את מנדי ורק חסרון שאין לו את המניירות של מזרחית
איציק | ד' אדר ה'תשע"ב
9. הנבחרת????
מה אם יוני ברגר?
לללל | ו' אדר ה'תשע"ב

 
האחים מרכוס הגיעו ל-16 שעות להופעת ענק
השנה, הזמרים המפורסמים בנצי ושמולי מרכוס מלהקת 8th Day הגיעו מקליפורניה ליום אחד בלבד, בכדי להצדיע ולשיר לקרוב לאלף ילדים עם צרכים מיוחדים ולמשפחותיהם וקהל הרחב בתיאטרון ירושלים.
טויטו בתמונות שיגרמו לכם לארוז מזוודה
מה רבו מעשיך ה': רגע אחרי שתיעד את חודש החגים בבית מדרשו של הרבי מליובאוויטש בניו יורק יחד עם אלפי החסידים, הצלם חיים טויטו קפץ לביקור קצר באמסטרדם
שמחה ליינר חוזר עם אלבום רביעי
בשונה מאלבומיו הקודמים הפעם באלבומו החדש - ''כל הכבוד'' קפץ שמחה ישר למים העמוקים ודאג לא רק לקטעי השירה באלבום אלא להפיק בעצמו את כל האלבום וכדי לעשות זאת בגדול
יונתן שינפלד בקליפ חדש : אהבת חינם
באווירת הימים מגישים יונתן שינפלד וכוכב הרשת שוקי סלומון קליפ חדש וממכר: אהבת חינם. את מילות השיר כתב שוקי סלומון, על הלחן אחראים סלומון ושינפלד שגם עיבד מוזיקלית.
סימפוניה של עוצמה בבנייני האומה‎
אלפים נטלו חלק במופע מרהיב שנערך אתמול בבנייני האומה, בו אירח ענק הזמר מלונדון שלוימי גרטנר שורת כוכבים נוצצת, הכוללת את יונתן רזאל, נפתלי קמפה, וארי היל בליווי תזמורת "המנגנים"